Osteopatie
Stalo se vám, že jste si stěžovali na bolesti páteře, šíje, stažené svalstvo, že vás "seklo" v páteři, dostali jste průvan, ofouklo vám klouby nebo jste měli celkově ztížený pohyb? Zamýšleli jste se už někdy nad tím, co to všechno vlastně znamená a co způsobuje bolest? Co se skutečně skrývá za našimi potížemi? Ne, nebudou to pouze přibývající léta …. Ve většině případů bolestem kloubů a svalů předchází právě fyzická práce, rytí v zahradě, zvedání těžkých předmětů, námaha, stres, nesprávné držení těla nebo sportovní výkon. Zaseknutí, bolesti páteře a kloubů mohou mít různé příčiny, z nichž některé vyžadují odborné lékařské vyšetření. V mnoha případech jsou však bolesti způsobeny pouze špatnou funkcí zádového svalstva a kloubů. Tělo se nedokáže "poprat" se zvýšenou tělesnou námahou a důsledkem je, že se velmi důmyslně brání ,což se projevuje jako zvýšené napětí a svalové křeče, v některých případech dokonce zánětem. Takto se páteř chrání před dalším poškozením a možná později i mnohem vážnějšími problémy. Chronické bolesti se tedy stávají jakýmsi signálem, že něco není v pořádku. Musíme být upřímní a uznat, že tyto signály často ignorujeme, "zapřeme". Užijeme tabletku proti bolesti a pokračujeme v denní práci. Za pár dní bolesti pominou a my pokračujeme v každodenních aktivitách. V následujících měsících a letech se bolesti vracejí stále častěji a intenzivněji. Pomalu se dostáváme do stádia, kdy si už nedokážeme sami pomoci a hledáme odbornou radu. Tehdy je již však častokrát dost pozdě a je nezbytná operace. Nebojte se, nejste sami. Bolesti páteře a kloubů, nadměrné svalové napětí jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů ve vyspělých zemích.

Čím je osteopatický přístup výjimečný?
Osteopatie využívá vědecky ověřené manuální techniky s cílem ovlivnit hlavně nervový a pohybový aparát a tak udržovat zdraví člověka. Dobré nervové zásobení je podstatné pro fungování jakéhokoli orgánu v lidském těle. Víme, jaké jsou následky, když dojde k poškození míchy. Stejně tak nervy vycházející z páteře mohou být mechanicky poškozené či zablokované. Poškození může být různé - od zničené meziobratlové ploténky, zaseknutého zádového obratle až po ztuhlé svaly, kterými nerv prochází. Tyto změny tak zapříčiňují poruchy nervového zásobení, následkem čehož se oslabený organismus stává náchylným na různé choroby. Osteopat pomocí široké škály osteopatických manuálních technik zlepšuje mechaniku páteře ,což umožní optimální nervové zásobování do všech částí těla a kloubů. Jaký to má význam z hlediska celkového náhledu na lidské zdraví? Zdraví závisí na přírodní schopnosti organismu bojovat proti škodlivým účinkům prostředí a zároveň kompenzovat jejich následky, odolávat, mít dostatečné rezervy na překonání denních stresů (práce, sportovní výkon). Různé blokády a poruchy pohybového aparátu a nervového zásobování obírají tělo o vitální energii, potřebnou pro zvládnutí těchto denních stresových situací.

Osteopatie a co ji odlišuje od dalších metod?
Hlavním konceptem je, že všechny části těla pracují jako jeden integrovaný celek. Pokud jsou některé části těla zablokovány, jiné části se adaptují způsobem, že vedou k zánětům, bolesti, zkrácení a ztuhnutí svalového a fasciální tkáně a dalším problémům. Osteopat má velmi dobře vytrénované palpační schopnosti (palpace je subjektivní metoda vyšetření velikosti a tvaru orgánů v těle pohmatem; např. lymfatických uzlin, sleziny, ledvin, jater, apendix ...) a dokáže již v počátečním stadiu objevit a odstranit tyto změny a tím zajistit optimální-zdravou funkci lidského organismu. Osteopatická léčba tak pak vede k prevenci, snížení bolesti, redukovanému stresu, zlepšení mobility. Osteopatie vidí svalově-kosterní-nervový systém jako jediný, který můžeme pomocí manuálních technik ovlivnit a tak působit na lidské zdraví přes změny ve fyziologických procesech v lidském těle. Zároveň je to přírodní způsob léčby bez zbytečného zásahu chemie, operace nebo jiných pomůcek. Navíc, osteopatie nejen řeší již existující problémy ale také funguje jako prevence degenerativních změn v páteři, kloubech či svalech. Osteopatie se snaží o perfektní rovnováhu lidského těla, která je jedním ze základních prvků důležitých pro celkové zdraví, přičemž na základě toho pak mohou další části bytí (mysl a duše) reagovat na "stresy" života v pozitivním smyslu-zdraví. Osteopatie je bezpečný a přirozený přístup ke zdraví. Je určena hlavně těm,kteří mají problémy s pohybovým aparátem a mají zájem dozvědět se něco více o svém zdraví.

Co osteopati léčí?
 •  akutní a chronické bolesti zad
 •  bolesti hlavy a migrény
 •  bolesti kloubů (rameno, loket, zápěstí, bederní, kolenní, hlezenní, pánevní, )
 •  sportovní zranění (natažení šlach, vazivové tkáně a svalů)
 •  záněty svalových úponů a vazivové tkáně
 •  nesprávné držení těla
 •  blokády páteře
 •  akutní zaseknutí páteře
 •  
  mobilní masáže Marionella | © 2014 Jarka Stanovská | Veškerá práva vyhrazena |